+905327484248 info@evimpiramit.com

FETHİYE’DE İNŞAAT ŞİRKETLERİ

Türkiye’de inşaat sektörü ekonominin en önemli lokomotiflerinden biridir. Fethiye gibi cazip bir ilçede de inşaat sektörü çok hareketli ve hızlıdır. Fethiye’de inşaat şirketleri; çok hızlı üretim yapan ve ürettikleri ürünleri de hızlı satan şirketlerdir. Çünkü Fethiye’de inşaat şirketleri ciddi bir taleple karşı karşıyadır. Bu talebi karşılamanın yolu ise; pazarda kuvvetli bir paya sahip olmak, nitelikli ürünler üretmek ve hızlı üretip çabuk satmaktan geçer.
Fethiye; Marmaris ve Bodrum gibi, Muğla ilinin en gözde ve cazip tatil bölgelerinden bir tanesidir. Sahip olduğu onlarca antik kent kalıntısı, tarihi zenginliği, iklimi, denizi ve doğal güzellikleri ile sayısız yerli ve yabancı turistin odak noktası ve cazibe merkezidir. Tüm yaz sezonu boyunca ve özellikle uzun süreli bayram tatillerinde otel, pansiyon ve apartların tamamı dolmakta ve konaklayacak yer bulamayan turistler olmaktadır. Bunun sonucu olarak da Fethiye’ye tatile gelen insanların belli bir kısmı buradan bir mülk edinme yolunu tercih etmektedir.

FETHİYE’DE İNŞAAT ŞİRKETLERİ: ARTAN TALEBE CEVAP VERMEK

 

Fethiye’nin tatil bölgesi olarak bu kadar çok ilgi çekmesi ilçedeki inşaat sektörüne de çok büyük katkı sağlamaktadır. Fethiye’ye tatile gelen insanların büyük bir kısmı buradan bir mülk edinmek suretiyle geleceklerine dair yatırım yapmaktadır. Öte yandan; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerden sıkılmış, yorulmuş, kaos ortamından kaçmaya çalışan (büyük bir kısmı emekli olmuş veya olacak) insanlar da Fethiye’den bir mülk edinmeye çalışmaktadır.
Turizm sezonunun iyi geçtiği yıllarda Fethiye’deki turistik tesislerde çalışanlar veya tesis sahipleri de elde ettikleri geliri gayrimenkul satın alarak değerlendirmeye çalışırlar. Dolayısıyla iyi geçen turizm sezonlarının sonunda gayrimenkule yatırım maksatlı yönelim artmaktadır.
Bu kadar çok talebin olduğu Fethiye’de inşaat firmaları da bu fırsatı ekonomik bir değer olarak kazanmaya çalışmaktadır.

 

FETHİYE’DE İNŞAAT ŞİRKETLERİ: FİRMA ANALİZİ

 

Fethiye’de küçüklü büyüklü yaklaşık 150 inşaat firması faaliyet göstermektedir. Bu firmaların yaklaşık yarısı Fethiye kökenli olmakla birlikte, yıllar içinde ilçe dışından gelen firmalar da burada faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu inşaat firmaları Fethiye için çok ciddi bir istihdam sağlamaktadır. Fethiye’de inşaat şirketleri arasında; bünyelerinde 40-50 çalışan barındıranları mevcuttur. Toplam çalışan rakamına bakıldığında bu istihdamın Fethiye’ye sağladığı iş kaynağı ve bütçe hatırı sayılır bir seviyede olmaktadır.
Fethiye’de bulunan köklü inşaat firmaları başlangıçta; kuyum, akaryakıt, tekstil gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösterirken, zaman içerisinde büyüyen pazarda yerlerini almak adına inşaat sektöründe de çalışmaya başlamışlardır. Faaliyetlerine başladıkları günden bugüne kadar 2.000-3.000 adet mülk üretmiş, hatırı sayılır büyük ölçekte işler yapmış şirketler mevcuttur.
Fethiye’deki inşaat şirketlerinin bazıları yıllık ortalama 80-100 adet mülk üretirken, bazıları da bir-iki inşaatta 6-12 adet mülk üretmektedirler. Bu tercih üretici firmaların üretim kapasiteleri ile ilgili bir tercihtir.

FETHİYE’DE İNŞAAT ŞİRKETLERİ; ÜRÜN ANALİZİ

 

Fethiye’de faaliyet gösteren inşaat şirketleri arasında yüksek kalite standartlarına sahip firmaların yanı sıra, düşük gelir düzeyine sahip vatandaşlar için ekonomik ürünler üreten şirketler de mevcuttur. Kısacası; Fethiye’de inşaat firmalarının ürün profili alıcıların gelir düzeyine göre şekillenmiştir ve paylaşılmıştır. Kimi firmalar maliyeti daha yüksek ürünler üretirken, kimileri de daha ekonomik ürünler üretme yoluna gitmişlerdir. Bazı firmalar ise her iki segmentte ürün üreterek her iki müşteri portföyüne de hitap etmektedirler.
Fethiye’de bulunan bazı inşaat şirketleri ürettikleri ürün sayısının fazla olmasını önemli bir prestij sebebi olarak kabul ederler. Çünkü üretilen ürün sayısının fazla olması o firmanın pazarda sahip olduğu büyüklüğü ve hâkimiyetini gösterir. Ayrıca üretilen ürün sayısı ne kadar fazla olursa, hitap edilebilecek müşteri sayısında da artış olacaktır. Diğer bir deyişle müşteriye sunulabilecek ürün sayısı fazla olacaktır.
Üretici firmalar çoğunlukla satın aldığı arsaları bir süre bekleterek değer kazanmalarını beklemek yolunu tercih etmezler. Üretici firmalar bir an evvel inşaata başlamak ve bitirmek isterler. Bu sayede bu işe bağladıkları sermayeyi kısa zamanda nakite dönüştürerek verimliliği artırmaya çalışırlar. Zaten çoğunlukla Fethiye’de verilen kat izini 2 kat olduğu için inşaatların bitirilme süresi de 6-12 ay arasında değişmektedir. Üretilen pek çok bina bir kış sezonunda tamamlanmaktadır ve bu bina tamamlandığında da ürünlerin ya tamamı ya da büyük bir kısmı satılmış olmaktadır.

FETHİYE’DE İNŞAAT ŞİRKETLERİ; MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

 

Yapımı tamamlanan mülklerin yapı kullanım ruhsatlarının alınması ve kat mülkiyetli tapularının çıkartılarak mülk sahiplerine teslim edilmesi; Fethiye’de inşaat şirketlerinin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardır ve yüksek hizmet standardının en önemli göstergesidir. Üretici firmalar bu konuda çok ciddi ve sorumluluk sahibi anlayış içerisindedir. Arsaya ilk kazmanın vurulmasından, kat mülkiyet tapularının tanzim edilmesi ve hak sahiplerine teslim edilmesine kadar devam eden süreçte tüm sorumluluklarını harfiyen yerine getirmekte ve mülk sahibi yaptıkları insanların mutlu olmasını sağlamaktadır.
Fethiye’de inşaat şirketleri satış sonrası müşteri memnuniyetini ön planda tutarlar. Nasıl olsa sattık gerisi önemli değil mantığında çalışmazlar. Ürettikleri ürünlere 2 yıl ile beş yıl garanti veren firmalar mevcuttur. Yaşanan her türlü aksaklığı en kısa zamanda giderirler ve mülk sahiplerinin sıkıntı yaşamalarına engel olurlar.
Büyük şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve kaosundan bıktıysanız Fethiye sizin için güzel bir alternatif olacaktır. Eğer Fethiye’de yaşamak ve burada bir mülk edinmek istiyorsanız; Fethiye’de inşaat şirketleri aradığınız mutluluğu ve huzuru bulmanızda mutlaka yardımcı olacaklardır. Elinizi çabuk tutun ve Fethiye’de yaşamanın ayrıcalığını yaşayın.