+905327484248 info@evimpiramit.com

FETHİYE’DE SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

 

Fethiye’de sahibinden satılık daire ilanları çeşitli internet siteleri üzerinden incelendiğinde toplam satılık daire ilanının yaklaşık % 11’ine denk geldiği görülmektedir. Ayrıca bu sahibinden satılık olan dairelerin büyük kısmı çeşitli emlakçılar tarafından da ilana verilmektedir. Şimdi isterseniz Fethiye’de sahibinden satılık dairelerin; satılma, satılmama, geç satılma vb. gibi çeşitli bileşenler kapsamında incelemesini yapalım.

FETHİYE SATILIK DAİRE; NEDEN SATMAK İSTERLER?

 

Fethiye’de daire sahibi olan kişilerin dairelerini satmak için çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerin en başta gelenleri;

Satmak İçin Alanlar: Bu gruba giren mülk sahipleri daireyi alırlar birkaç yıl bekletirler ve belli bir kar marjına ulaşınca satarlar. Bu gruptaki mülk sahipleri tam olarak yatırımcı olarak değerlendirilmezler ancak gayrimenkul alıp satmak başka yatırım araçlarına göre daha yüksek gelir getirdiğinden bu yola başvururlar.
İhtiyaçtan Satanlar: Bu gruba giren mülk sahipleri ekonomik durumları bozulduğu için mülklerini satmak isteyenlerin oluşturduğu kişilerdir.
Yatırım İçin Alıp Satanlar: Bu grupta bulunan mülk sahipleri; elinde belli bir birikimi olan ve bu birikimi yatırımlık mülk alıp satarak değerlendirmeye çalışan kişilerdir.
İl Değişikliği Sebebiyle Satanlar: Bu gruba dâhil olan mülk sahipleri mülk satma kararını çoğunlukla kendi iradelerinin dışında almak zorunda kalırlar. Çoğunlukla devlet memuru olan bu grup; başka bir il-ilçeye tayin oldukları için evlerini satmak zorunda kalırlar. Bazen de iş değişikliği yapmak zorunda kalan özel sektör çalışanları aynı kararı alarak mülklerini satarlar. Bu evlerin fiyatlarında; mülk sahibinin acelesi yüzünden biraz daha avantajlı durumlar oluşabilir.

Yeni Bir Ev Almak İçin Satanlar: Daha büyük, daha küçük, daha yeni veya başka bir mahallede ev almak isteyenlerin oluştuğu gruptur. Çoğunlukla mevcut evlerini satamadan yeni bir yer alamazlar. Bu gibi durumlarda eğer satın alınacak mülkün değeri daha yüksekse bazen üretici firmalarla takas yolu değerlendirilir. Çünkü üretici firmalar; kendi ürettikleri ürünleri takas yoluyla verirken üzerine bir miktar nakit para almayı kabul edilir bulurlar ve değerlendirirler.

FETHİYE SATILIK DAİRE: FİYAT DEĞERLEMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR.

 

Sahip olduğunuz mülkü satma kararı verdiğiniz andan itibaren satış sebebi ne olursa olsun doğru fiyat değerlemesi yapmak veya yaptırmak çok önemlidir. Mülkünüzü ederinin üzerinde bir fiyatla satışa sunmak ve daha sonra fiyat indirimi yapmak mülkünüzün değerini olumsuz yönde etkiler ve ayağa düşmesine sebep olur.
Satmaya karar verdiğiniz mülkünüzün fiyatını doğru belirleyebilmek için; uzmanlardan yardım almak, fiyatlandırmaya duyguları karıştırmamak (ihtiyaç duyduğunuz tutarı değil gerçek bedeli talep etmek), birden fazla kişiden fiyat değerlemesi istemek veya kurumsal bir firma ile tek yetkili satıcılık hakkını vererek çalışmak iyi bir fiyat tespiti yapmanızı sağlayacaktır.
Tespit edilen bedel üzerine bir miktar pazarlık payı ve emlak komisyoncusu hizmet bedelini eklemek yada eklememek tamamen sizin tasarrufunuza bağlıdır ancak hizmet bedelini ilave etmek tutarı yükselteceği için çok tavsiye edilmemektedir.

FETHİYE’DE SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE: EMLAKÇIYLA ÇALIŞMAK İSTEMEZ!

 

Piyasadaki Emlakçılardan Bıkanlar: Bazı mülk sahipleri geçmişte edindikleri tecrübeler yüzünden veya çevrelerinden edindikleri olumsuz bilgiler sebebiyle emlakçılarla çalışmak istemezler. Çünkü bazen bazı emlakçılar mülk sahibinin istediği fiyatın üzerine fiyat eklerler veya emlak sektöründe “ayıp ve kusurlu” olarak kabul edilen etik dışı davranışlarda bulunurlar. Bu durum mülk sahiplerinin emlakçılardan uzak durmasına sebep olmaktadır.
Kimseye Güvenmeyenler: Bu gruptaki mülk sahipleri kişisel yapı ve anlayışları gereği kimseye güvenmezler ve mülk satışını kendileri yapmak isterler.
Emlakçı Hizmet Bedelini Ödemek İstemeyenler: Bu gruba giren mülk sahipleri emlakçılara ödenen hizmet bedelini gereksiz bulan kişilerden oluşur. Ödenecek bu bedeli pazarlık payında kullanmayı düşünen kişiler de mevcuttur. Emlak işinin ne kadar profesyonel bir iş olduğunu çok fazla kabul etmek istemezler.

FETHİYE’DE SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE: PEK ÇOK EMLAKÇIYLA ÇALIŞIR

Emlakçı Tanıdığı Olanlar: Fethiye’de sahibinden satılık daire sahiplerinin pek çoğunun tanıdığı birden fazla emlakçı mevcuttur. Sahip oldukları bu arkadaşlıklardan dolayı satılık mülklerini tüm tanıdığı emlakçı arkadaşlarına verirler.
Çok Emlakçı İle Çalışmanın Satışı Hızlandıracağını Düşünürler: Mülk sahiplerinin satılık mülklerini birden fazla emlakçıya vermelerinin en önemli sebebi satışın daha hızlı olacağını düşünmeleridir. Fakat bu düşüncenin tam aksine çok zor ya da geç olmaktadır. Hatta bazen olacak satış bozulmaktadır. Aynı mülk için her emlakçıda farklı fiyat oluşmaktadır ki; bu da mülkün güvenilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir.
Tek Yetkili Satıcılığın Gücünü Bilmeyenler: Fethiye’de satılık daire sahiplerinin göz ardı ettiği en önemli husus tek yetkili çalışmanın gücüdür. Güvenilir, profesyonel, kurumsal çalışan ve satış ofisi özelliklerine sahip bir gayrimenkul danışmanlık firmasıyla tek yetkili satış yetkisi vererek çalışmak gayrimenkulünüzün satış hızını artıracaktır.

FETHİYE’DE SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE: YABANCIDAN SATILIKLAR

 

Fethiye’de sahibinden satılık dairelerin belli bir kısmı da yabancı mülk sahiplerinden satışlardır. Kendi ülkesinde emekli olmuş ya da emekli olmak üzere olan yabancılar Fethiye’de çeşitli sebeplerle bir mülk edinmişlerdir. Belli bir süre Fethiye’de yaşadıktan sonra ülkelerine geri dönme kararı veren veya yeni bir mülk edinmek isteyen bu insanlar kendi evlerini satmak isterler. Satış sebebine de bağlı olmak üzere bazen bu insanların mülklerini almaya talip olmak avantajlı fiyatlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.
Satış sebebiniz ne olursa olsun; mülkünüzü ederine satmak, huzurlu ve mutlu bir satış yapmak, prosedürlerle uğraşmadan ve yorulmadan bir satış yapabilmek için tavsiyemiz profesyonel ve kurumsal bir satış ofisi ile tek yetkili satış anlaşması yapmanızdır. Fethiye’de sahibinden satılık daire ilanları incelendiğinde bir yıldır satılamayan dairelerle aynı kaderi paylaşmanızı biz de istemeyiz!