+905327484248 info@evimpiramit.com

FETHİYE’DE SATILIK ARSA Çamköy / Çiftlik / Foça Mahallesi Karaçulha / Ölüdeniz / Günlükbaşı / Eldirek

Fethiye’de satılık arsa; son zamanlarda hep yatırımcıların ve hem de inşaat firmalarının gözdesi haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi de Fethiye’nin dışarıdan çok fazla göç alıyor olması ve mevcut meskenlerin bu göçe karşılık veremiyor olmasıdır. Dolayısıyla Fethiye’de her sene yüzlerce mülk üretilmektedir ve üretilmeye devam edecektir. Bu noktadan hareketle; Fethiye’de satılık arsanın ne kadar değerli olduğu aşikardır.
Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlüğü’ne göre arsa ”üzerine yapı yapılmak için ayrılmış yer” anlamına gelmektedir. Diğer bir kaynakta ise “kent ve kasabalarda üzerine yapı kurmak için ayrılmış, kent yönetiminin sunduğu hizmetlerden yararlanabilecek nitelikte toprak parçası” olarak tanımlanmıştır. Tanımlardan anlaşıldığı üzere arsa; üzerinde konut yapılmasına izin verilen toprak bütünüdür.
Adı geçen toprak bütünü tarladan arsaya dönüştüğü andan itibaren değer kazanır. Halk arasında “imar geldi, imar geliyor, imar uygulaması gelecek, buradan 18nci madde uygulaması geçecek” tabiri tam olarak budur.
Bir arsanın değeri; bulunduğu bölgeye, imar oranına ve izin verilen kat sayısına, verimli olarak çıkartılabilecek daire-villa-dükkân sayısına, ana arterlere yakınlığına, alış-veriş merkezlerine, okullara, hastanelere ve ticaretin canlı olarak döndüğü hareketli yerlere olan yakınlığına göre değişebilmektedir.

 

FETHİYE DE SATILIK ARSA; ARZ TALEP DENGESİ

 

 

Fethiye Kaymakamlığı’nın verilerine göre; Fethiye’nin nüfusu 151.474 kişi, yüzölçümü 931,55 km²’dir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün Aydın, Denizli, Muğla illeri için hazırladığı plan hükümlerinde 2025 yılı esas alınarak Fethiye için kabul ettiği nüfus 257.839’dur. Basit bir hesapla 7-8 yıllık bir süre zarfında yaklaşık % 60’lık bir nüfus artışı öngörülmektedir. Plan hükümlerinin “sürdürülebilir ve yaşanabilir bir çevre yaratılması” amacı göz önüne alındığında; gelecek yıllarda mevcut iskân olanakları yetersiz kalacak ve yeni iskân alanlarının açılması zorunluluğu doğacaktır. Tüm bu veriler ışığında; Fethiye ilçesinde imara açılmaya aday pek çok parselin bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu da bölgede bulunan imarsız tarla vasfındaki toprak parçalarının ne kadar kıymetleneceği hakkında bize ipucu vermektedir.
Fethiye’de satılık arsa ilanları çeşitli kaynaklardan incelendiği zaman; son bir yıl içerisinde hep aynı ilanların dolaştığı görülür. Mevcut arsaların fiyatlandırmaları incelendiğinde ise son iki yılda yaklaşık % 25-40 aralığında artış gözlemlenmektedir. Bazı arsalar bir yılı aşkın bir süredir satılık ilanındadır ancak satılamamaktadır. Bunun sebebi ise ederinin çok üzerinde bedellerin talep edilmesidir. 

 

FETHİYE DE SATILIK ARSA; BÖLGESEL ANALİZ

 

 

Yakın bir döneme kadar; Taşyaka, Patlangıç, Pazaryeri, Tuzla, Menteşeoğlu ve Foça mahalleleri yoğun bir rağbet görmüş ve üzerine bina yapılabilecek neredeyse hiç arsa kalmamıştır. Kalan ufak tefek birkaç arsa da doymuş fiyatına ulaştığından bu bölgelerin verimliliği azalmıştır. Patlangıç, Pazaryeri ve Menteşeoğlu mahallelerinde çok miktarda “tarımsal niteliği korunacak tarım alanı” mevcut olduğundan bu alanların imara açılması mümkün değildir. Yine aynı mahallelerde imara açılmayı bekleyen muhtelif parseller mevcuttur.
Özellikle Akarca ve Babataşı mahallelerinde ise satılık arsa neredeyse yok gibidir. Var olan çok az miktarda arsa ise fiyatı yüzünden tercih edilmemektedir. Akarca ve Babataşı mahallelerindeki imar yapılanması genellikle villaya uygun olduğu için ve bu bölgede yaşayan insanlar bölgelerinden memnun oldukları için pek fazla mülk satışı olmamaktadır.
Son dönemlerde popüler olan Yeni, Cami, Karagedik, Çatalarık, Çamköy ve Karaçulha mahalleleri ise yeni yapılanmada ön plana çıkmaktadır. Özellikle Çatalarık, Çamköy ve Karaçulha mahallelerinin daha yüksek rakımda olması, yapılaşmanın henüz yeni başlaması, çevrenin ferah ve geniş olması ve temiz havası daha fazla rağbet görmesine sebep olmaktadır. Bu popülaritenin sonucu olarak da; üretici firmalar gözlerini bahsedilen mahallelerdeki arsalara çevirmişlerdir. Bütün üreticiler henüz kar marjları yüksek olduğu için bu mahallelerde satılık veya kat karşılığı arsa arayışına girmişlerdir.

 

FETHİYE DE SATILIK ARSA; ÜRETİCİ GÖZÜYLE

 

Fethiye’de satılık arsa son zamanlarda üretici firmaların en çok aradığı yatırım enstrümanı olmuştur. Normal şartlarda üretici firmalar kat karşılığı arsaya daha sıcak bakarlar. Çünkü bir arsa satın aldıklarında belli bir sermayeyi toprağa bağlamış olurlar. Ancak aynı arsayı kat karşılığı aldıklarında bu inşaata bağladıkları sermaye azalır. Böylece inşaat maliyetleri daha düşük olur ve ürettiği mülkleri kısa zamanda satarak likit akışını sağlarlar. Ancak yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı kat karşılığı arsa çok fazla bulunamamaktadır.
Diğer bir taraftan bakıldığında ise Fethiye’de pek çok satılık arsanın hiç ilana verilmeden fısıltı gazetesi vasıtasıyla, eş dost sayesinde ve aracısız olarak satıldığı veya kat karşılığı verildiği gözlemlenmektedir. Bu yaklaşım biçimi Fethiye Halkı’nın anlayış ve yaşam biçiminden kaynaklanmaktadır. Fethiye halkı tanıdığı, güvendiği kişilerle birebir çalışmayı tercih eder. Bu noktada da; Fethiyeli olan, uzun zamandır inşaat sektöründe çalışan, toplumun güvenini kazanmış, yaptığı işlerle kendisini ispatlamış, güvenilir ve köklü firmalar ön plana çıkmaktadır. Tapusunu eline alan bu üretici firmalara gelerek “benim arsama da siz kat karşılığı bir inşaat yapın” talebinde bulunmaktadır.
Sonuç olarak ister yatırımcı olun ya da üretici; Fethiye’de satılık arsa kısa ve orta vadede mutlaka kazandıracak bir yatırım enstrümanıdır. Özellikle şehir dışından gelecek olanlar için şu önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Fethiye’den bir arsa satın almak çok akılcı bir hareket olacaktır. Eğer Fethiye’ye yerleşmek gibi bir niyetiniz varsa Fethiye’den bir arsa satın almak için fazla geç kalmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bir süre sonra satın alabileceğiniz Fethiye’de satılık arsa kalmayacaktır.