+905327484248 info@evimpiramit.com

Fethiye de banka kredili daire arsa villa tarla Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle Tapu Randevu Sistemi web adresi üzerinden satıcının bilgileri ile bir randevu oluşturmanız gerekir. Tapunun ve satıcının bilgilerini bilen herhangi bir kişi randevuyu oluşturabilir. Buradan oluşturduğunuz randevu saatinde evraklarınızla birlikte tapu dairesinde hazır bulunmalısınız.

Tapu işlemleri sırasında gerekli evraklar nelerdir?

  • Belediye rayiç bedeli Evrakı
  • Tapunun aslı ve fotokopisi
  • Alıcı ve satıcının kimliklerinin aslı ve fotokopisi
  • Alıcı ve satıcının 2 şer adet fotoğrafı.
  • DASK (Doğal Afet Sigortası)

Not : İşlemin gerçekleşeceği gün banka avukatının telefon numarasını alıp iletişime geçmelisiniz, çünkü işlem sırasında avukatında tapu müdürlüğünde hazır bulunması gerekmekte.

Daire Arsa Villa Tarla İçin Belediye Rayiç Bedeli Nedir Alınır?

Belediye rayiç bedeli bir mülkün devlet ve belediye nezdinde minimum değeridir. Varsayalım 200 000 tl civarında bir daire, arsa, villa, tarla aldınız mülkün belediye rayiç değeri 100 000 tl çıktı devlet buradaki alışverişin ne kadara gerçekleştiğini bilemez ve tapu işlemleri esnasında size ilgili memur ne kadara aldınız veya sattınız sorusunu sorar.
Şayet kredili bir satış gerçekleşiyorsa burada dikkat edilecek husus kullanacağınız kredi tutarından aşağı bir bedel beyan edilmemesidir yani belediye raiç bedeli varsayalım 100 000 tl olsun siz 140 000 tl gibi bir tutar kredi kullanacaksanız 140 000 tl altında bir bedel beyan edemezsiniz.
Sizin memura beyan edeceğiniz tutar üzerinden tapu harcı hesaplanır. Diyelim işlem rakamı olarak 150 000 tl beyanda bulundunuz belirtiğiniz tutarın %4 kadar tapu masrafı çıkar. Kanunen %2 si alıcının %2 satıcının fakat ülkemizde genellikle tamamını alıcı öder (6.000 tl) bunlara ek olarak ise döner sermaye katkısı ödersiniz. Döner sermaye katkı payı nakit alımlarda yaklaşık 250 tl kredili alımlarda 500 tl arasında değişmektedir.  Beyan edeceğiniz rakam belediye rayiç bedeli veya kullandığınız kredi tutarının altında bir tutar olamaz. Olursa aranızdaki devir işlemi incelemeye girer ve cezai işlem uygulanır. Belediye rayiç bedeli belediyelerden tapu sahibi veya vekili tarafından varsa vergi borçları ödendikten sonra alınır.

Fethiye de Daire Arsa Villa Tarla Tapu Devir İşlemi.

Yukarıdaki Tapu evrakları ile Tapu randevu saatinde orada olup evrakları içeri vermeniz gerekmekte evraklarınızı içeriye verdiğiniz anda banka avukatınıda arayıp durumu bildirmelisiniz. Daha sonra ilgili evrak takip memuru size aranızdaki satış rakamını sorar, sizin buradaki söyleyeceğiniz rakam üzerinden tapu harçlarınız hesaplanır. (Not: Evraklarınızı ilk alan memurdan işleminizi hangi memur yapacaksa onun ismini öğrenmeye çalışın harçları yatırdıktan sonra onu bulmanız gerekecek).
Bu süreçten sonra genellikle birkaç saat içinde telefon numaranıza Tapu harç bilgisi gelir. Harç bilgisi mesajında bulunan işlem numarasına göre Ziraat Bankası ya da herhangi bir devlet bankası ATM sinden veya şubeden harç ödemesini yatırırsınız ödeme yattığı anda ilgili memuru online bilgisini alır. Harçları yatırdıktan sonra tapu devir işlemine hazırsınız artık.   İşlemlerinizi yapan memura harçları yatırdığınız bilgisini verirseniz işleminiz daha erken biter. İlgili tapu memuru elindeki işlemlere göre size bir saat verecektir memurun belirtiği saatte banka avukatı ile birlikte orada olmanız yeterli imzalar atılır ve tapu süreci tamamlanır.